Volkswagen je učinio sve kako bi Golf 5 bio iznad konkurencije. Međutim, nakon godina, najtraženije su… maksimalno pojednostavljene verzije. Hajde da pogledamo mišljenja o polovnom Volkswagen Golfu 5.
Nezavisno vešanje na obe osovine, motori sa direktnim ubrizgavanjem i turbo punjenjem, veća, ali i dalje kompaktna karoserija u poređenju sa prethodnikom, kao i visoki kvalitet unutrašnje izrade – ovi faktori su trebali da postave Volkswagen Golf 5 kao lidera u segmentu kompaktnih automobila. Korisnici koji su preuzimali nove Golfove iz salona bili su oduševljeni karakteristikama modernih downsizing motora i preciznim upravljanjem ovog modela. Volkswagen je istovremeno sprovodio politiku mešanja novih motora sa proverenom tehnologijom iz starijih generacija. Zbog toga je Golf 5 dostupan i u verzijama sa atmosferskim motorima 1.4 16V/1.6 8V, pa čak i… dizel motorom bez turba (2.0 SDI sa 75 KS), koji je bio u ponudi zajedno sa izdržljivim 1.9 TDI. Kupci su morali da sačekaju dve godine na dodatne verzije karoserije (sedan Jetta i povišeni Golf Plus), odnosno tri godine u slučaju Golfa Varianta (karavan). Nije zaboravljena ni tradicionalna GTI verzija (200 KS), a za one kojima je to bilo premalo, uvek je postojao Golf R32 (250 KS). Peta generacija je ujedno bila poslednja sa šestocilindričnim motorom i prva sa TSI motorima, kao i sa DSG menjačima u široj upotrebi.
„Zlatno doba” Golfa V prošlo je i na tržištu novih automobila i na tržištu polovnjaka. Ovaj automobil se sve češće razmatra kao jeftino, a istovremeno udobno prevozno sredstvo, a te uslove najbolje ispunjavaju najjednostavnije varijante motora, poput starijih 1.9 TDI ili benzinskih 1.4/1.6 bez turba i direktnog ubrizgavanja. Da li Golfovi opremljeni sa svim onim što je proizvođač nudio (DSG menjači, TSI motori) nužno moraju biti skupe za održavanje? Pogledajmo mišljenja vlasnika ovih kompaktnih Volkswagena.
Sa dužinom od preko 4,5 metara, Golf Variant se može pohvaliti prtljažnikom kapaciteta 505 litara. Alternativu predstavlja povišeni Golf Plus (za 10 cm viši, ali iste dužine kao hečbek), sa prtljažnikom zapremine 395 litara.
Polovni Volkswagen Golf V – unutrašnjost
Nakon dosta godina od premijere, instrument tabla Golfa 5 izaziva još manje emocija nego kada je automobil bio nov. Klasičan “folksvagenovski” stil sa mnoštvom dugmića sada izgleda zastarelo, ali to ne znači da ne odgovara svima. Golf je oduvek postavljao standarde u pogledu ergonomije, a peta generacija čak prevazilazi ono što možemo videti u aktuelnom, osmom modelu sa potpuno digitalnim kontrolama. Kvalitet izrade može se smatrati jednim od najboljih u klasi, dok stanje nekih unutrašnjih elemenata (uglavnom ručki na vratima) već ostavlja prostora za poboljšanje. Na tržištu polovnih automobila teško je pronaći bogato opremljen model sa svetlijom unutrašnjošću – obično se susrećemo sa malim ekranom radija i panelom sa poklopcima pored ručice menjača. U zavisnosti od motora, menjač dolazi sa 5 ili 6 brzina. Neki modeli su dolazili sa automatskim Tiptronic menjačem (1.6 8V/FSI, 2.0 FSI) ili sa DSG sa dva kvačila (1.4 TSI, 2.0 TDI, Golf GTI/R32).
Golf nikada nije bio poznat po dužini karoserije. Peta generacija meri 4,2 metra, ali u poređenju sa četvrtom generacijom ima povećan međuosovinski razmak za 7 cm, što daje znatno više prostora unutra. Prostor za glavu i kolena je pristojan, ali tri osobe na zadnjem sedištu nemaju dovoljno širine (uz to, osoba u sredini mora da sedi raširenih nogu zbog centralnog tunela). Kvalitet sedišta i njihova udobnost su i dalje na visokom nivou, čak i nakon godina korišćenja. Prtljažnik hečbeka ima zapreminu od solidnih 350 litara, koja se može povećati na 1305 litara ravne površine. U karavanu zapremina je 505/1495 litara, dok Golf Plus ima 395/1450 litara. Kuke za torbe i 12V utičnica nisu bile standard pre 17 godina, ali su našle mesto u Golfu V.
Polovni Volkswagen Golf 5 – benzinski motori
Ponuda motora za Golf 5 predstavlja pravi spektar – od starih jedinica koje potiču još iz vremena Golfa III/IV, pa sve do tada ultramodernih motora razvijenih po principu downsizinga. Paletu otvara atmosferski 1.4 motor sa 75/80 KS, dok je iznad njega pozicioniran 1.6 8V sa 102 KS. Paralelno su bili dostupni slični motori sa direktnim ubrizgavanjem goriva, koji se razlikuju i po konstrukciji razvoda – FSI verzije imaju lanac, dok verzije sa indirektnim ubrizgavanjem koriste kaiš. Motor 1.4 FSI razvija 90 KS, dok 1.6 FSI ima 115 KS, a u ponudi je bio i motor od 2.0 FSI sa 150 KS.
Volkswagen je od samog početka opremao Golf 5 motorima TSI. Snaga 1.4 TSI zavisi od sistema punjenja: sa samo turbo punjačem motor razvija 122 KS, dok sa dodatnim kompresorom (Twincharger) može dostići 140 ili 170 KS. Za pogon Golfa GTI bio je predviđen motor sa 200 KS (230/240 KS u posebnim verzijama), oznake 2.0 TFSI, poznat i kao FSI Turbo. Ovaj motor pripada potpuno drugačijoj porodici od 1.4 TSI, te nema iste probleme koji se javljaju kod njega. Na vrhu ponude nalazi se 3.2-litarski VR6 motor sa 250 KS.
Polovni Volkswagen Golf 5 – dizel motori
Ponuda dizel motora za Golf 5 bila je zasnovana na jedinicama zapremine 1.9 i 2.0 litara. Verzija sa zapreminom od 2.0 litra postojala je čak i u atmosferskoj varijanti. Vožnja Golfa 2.0 SDI sa 75 KS podseća na sve kompromise koje su vlasnici starih dizela morali da prihvate – skromne performanse i nisku kulturu rada u zamenu za manju potrošnju goriva u poređenju sa benzinskim verzijama. Svi dizel motori u Golfu V, uključujući i one sa turbo punjačem (1.9 TDI sa 90-105 KS i 2.0 TDI sa 136-170 KS), koriste sistem pumpe brizgaljke, zbog čega su poznati po glasnom “kuckanju” i vibracijama. Tehnologija pumpe brizgaljke kod motora 2.0 TDI pokazala se nedovoljno pouzdanom i sklonom kvarovima. Već 2004. godine, dizel motori TDI počeli su da se opremaju filtrom čestica (DPF), dok je slabiji 1.9 TDI dobio ovaj filter godinu dana kasnije.
Polovni Volkswagen Golf V – kvarovi i uobičajeni problemi
Golf V je savršen primer za navođenje svih mogućih kvarova motora 1.4 TSI i 2.0 TDI. Kod prvih se često javljao problem sa istezanjem lanca razvodnog mehanizma i kvarom kompresora koji pomaže turbo punjaču. Takođe, bilo je slučajeva prekomerne potrošnje motornog ulja i oštećenja klipova. Godine 2007. uvedena je poboljšana verzija bez kompresora (sa 122 KS), koja je malo pouzdanija.
Motore 2.0 TDI pratili su ozbiljni problemi sa pucanjem glava motora (najčešće kod motora sa kodom BKD), kvarovima skupih brizgaljki i zaribavanjem ležajeva radilice, što se dešavalo i kod određenih serija 1.9 TDI motora sa kodom BXE (od 2005. godine). FSI motori imali su problem sa nakupljanjem naslaga ugljenika u usisnom kolektoru, dok jednostavni motori 1.4 16V i 1.6 8V ponekad troše previše ulja.
Pored problema sa motorima, Golf 5 sa DSG menjačem često zahteva ozbiljan remont nakon pređenih 250.000 kilometara, što obično košta između 5 i 6 hiljada zlota. Alternativno, može se obaviti regeneracija po nešto nižoj ceni. Iako star, Golf 5 ne pati od ozbiljnih problema sa korozijom, ali rđa otežava održavanje njegovog složenog multi-link ogibljenja.
Polovni Volkswagen Golf 5 – zaključak
Bez detaljnog ispitivanja prošlosti vozila, praktično je moguće kupiti samo Golf 5 sa starim motorima 1.4/1.6 ili 1.9 TDI. Ulaganje u motore FSI/TSI i 2.0 TDI zahteva temeljnu proveru prethodnih popravki. Nije loša opcija ako uspete da kupite automobil po povoljnoj ceni, čak i uz dodatna ulaganja, i ostanete u okvirima prosečne cene za ovaj model. Preporučuje se pažljiva provera, čak i kod Golfova iz višeg cenovnog ranga.