Motor 1.9 MultiJet: Sve što treba da znate o performansama, kvarovima i održavanju

JTD

JTD

Jedan od najpopularnijih dizel motora u polovnim automobilima je italijanski motor 1.9 MultiJet. Kakve su recenzije o njemu? Koji su najčešći kvarovi? Kolika mu je potrošnja i koliko često treba menjati zupčasti kaiš?
Dizel motor 1.9 MultiJet debitovao je 1997. godine, zajedno sa jedinicom 2.4 R5, kao jedan od prvih motora sa Common Rail sistemom ubrizgavanja goriva. Ovaj motor je tokom godina često usavršavan i uspešno se prodavao sve do 2010. godine, kada je postepeno zamenjen motorima 1.6 i 2.0 MultiJet. Zanimljivo je da su svi ovi motori međusobno povezani i pripadaju takozvanoj porodici B.

Dizel 1.9 MultiJet – tehnički podaci

Kao što je već pomenuto, 1.9 MultiJet je bio prvi dizel motor sa Common Rail tehnologijom. Tokom godina, Fiat je razvio različite verzije ovog motora koje se razlikuju po kompresiji, broju ventila i dodatnoj opremi. Što je novija i snažnija verzija motora, sa strožim standardima emisije, to je složenija. Ipak, važno je naglasiti da su, u poređenju sa modernijim konstrukcijama, dizeli 1.9 MultiJet relativno jednostavni, što ih čini lakim i jeftinim za održavanje.

Verzije motora 1.9 MultiJet:

  • 1.9 8V MultiJet dolazio je u varijantama sa 90 KS i 225 Nm, 101 KS i 260 Nm, 105 KS i 200 Nm, kao i različitim verzijama sa 120 KS, koje su imale od 200 Nm do 280 Nm obrtnog momenta. Takođe, tu je i verzija sa 131 KS i 280 Nm.
  • 1.9 MultiJet sa 16 ventila imao je sledeće snage: 140 KS i 305 Nm, 150 KS i do 320 Nm, te 170 KS i 330 Nm. Ove verzije su imale usisne klapne, koje su se često pokazale problematičnim, posebno u motorima sa plastičnim kolektorom.
  • 1.9 MultiJet BiTurbo bio je na vrhu ponude, sa verzijama koje su nudile od 130 KS i 320 Nm do čak 190 KS i 400 Nm. BiTurbo varijante su jedine ispunjavale Euro 5 standard emisije, dok su slabije verzije ispunjavale Euro 3 ili Euro 4 norme.

Dizel 1.9 MultiJet – performanse i potrošnja goriva

Čak i slabije verzije dizel motora 1.9 MultiJet generišu visok obrtni moment, što pruža solidne performanse i dobru elastičnost tokom vožnje. Verzije sa 120 i 131 KS, sa osam ventila, predstavljaju dobar kompromis između performansi i troškova održavanja.

U manjim automobilima, prosečna potrošnja u gradskoj vožnji i na autoputu ne prelazi 7 l/100 km, dok na sporednim putevima potrošnja može biti manja od 5 l/100 km. Kod većih vozila, kao što su Opel Vectra ili Fiat Croma, potrošnja u kombinovanom režimu vožnje ostaje ispod 7 l/100 km.

Dizel 1.9 MultiJet – prisutnost

Dizel motor 1.9 MultiJet jedan je od najrasprostranjenijih motora u savremenoj automobilskoj industriji. Koncern Fiat ga je koristio ne samo u svojim modelima, već ga je ustupao i drugim brendovima.

Modeli u kojima je korišćen 1.9 MultiJet:

  • Fiat: Punto, Grande Punto, Sedici, Stilo, Bravo, Croma, Idea, Doblo, Multipla
  • Lancia: Musa, Delta
  • Opel: Astra, Vectra, Signum, Zafira (pod oznakom CDTI)
  • Saab: 9-3 (TiD ili TTiD)
  • Alfa Romeo: 147, 156, 159, GT (JTD ili JTDm)
  • Cadillac: BLS
  • Suzuki: SX4 (kao DDiS)
  • DR: DR5

Dizel 1.9 MultiJet – elektronski tuning

Zbogom ogromne popularnosti i inicijalno konzervativnih postavki, kao i sve većeg tržišta za tuning opremu, motor 1.9 MultiJet može značajno dobiti na snazi kroz elektronski tuning. Najjednostavnije rešenje je upravo elektronski tuning, koji donosi najveće povećanje snage kod slabijih verzija ovog motora.

Moguće je ići korak dalje sa modifikacijama, kao što su nadogradnja turbine ili intercoolera, što, naravno, podrazumeva dodatne troškove. Pre nego što započnete bilo kakve promene, preporučuje se da se posavetujete sa stručnjakom za tuning, koji može realno proceniti stanje motora. U nekim slučajevima, pre modifikacija, motor može zahtevati popravke kako bi mogao podneti dodatno opterećenje.

Dizel 1.9 MultiJet – zupčasti kaiš

Bez obzira na verziju, svi dizel motori 1.9 MultiJet koriste zupčasti kaiš za pokretanje motora. Preporuke za zamenu kaiša zavise od proizvođača automobila, modela i specifične verzije motora. Intervali zamene variraju od 80.000 do 140.000 kilometara. Preporučuje se redovna i pravovremena zamena koristeći kvalitetne zamenske ili originalne delove, kako bi se izbegao rizik od ozbiljnijih kvarova.

Dizel 1.9 MultiJet – kvarovi i problemi

Najveći problem kod automobila sa motorom 1.9 MultiJet je generalno habanje usled dugotrajne upotrebe. Mnogi od ovih automobila imaju najmanje desetak godina i stvarnu kilometražu od preko 300.000 do 500.000 kilometara. Ovaj problem ne pogađa samo motor, već i druge komponente, poput prosečnih menjača M32 koji su korišćeni u nekim modelima sa ovim motorom.

Kada je reč o samom motoru, vozači najčešće prijavljuju sledeće kvarove:

  • Problemi sa EGR ventilom (sistemom recirkulacije izduvnih gasova) i DPF filterom (filterom čestica).
  • Curenje ulja.
  • Habanje kvačila i plivajućim zamajcem.

Bosch elektromagnetni injektori su uglavnom izdržljivi i, u slučaju kvara, mogu se relativno lako i jeftino reparirati. Problemi sa DPF filterom mogu se izbeći kupovinom verzije motora 1.9 MultiJet bez DPF-a, koja ispunjava Euro 3 standard emisije. U nekim modelima postojale su paralelne verzije sa ili bez DPF-a, a razlike su bile opcionalne.

Dizel 1.9 MultiJet – ulje

Raznovrsnost verzija i dugi period proizvodnje doveli su do različitih preporuka za ulje. Najčešće preporučeni ulja su 5W-30 i 5W-40. Kod motora sa DPF-om, ulje mora imati Fiatovu specifikaciju 9.55535-S1 i ispunjavati standard ACEA C2. Sistem za podmazivanje zahteva manje od 5 litara ulja, pa je za zamenu dovoljna jedna boca.

Pre svake zamene ulja, preporučuje se provera uputstva za upotrebu kako bi se osiguralo da je odabrano ulje odgovarajuće za konkretan model automobila. Intervali zamene ulja, naročito kod automobila koji se često koriste u gradskoj vožnji, ne bi trebalo da prelaze 15.000 kilometara.